biblioteka

sztywniaki z Naszej Księgarni

My jeszcze na etapie książeczek dziecioodpornych –  kartonowych jesteśmy.

Niektóre mają jakiś nieduży tekst, niektóre są obrazkowe. Zastanawiałam się jak pokazać nasze ulubione książki. Na początek postanowiłam pogrupować je wydawnictwami. Na pierwszy ogień idzie Nasza Księgarnia.

„Opowiem ci mamo… co robią mrówki” zobaczyłam po drodze na uczelnię na wystawie kultowego Prusa. Adaś uwielbia robaki, ja uwielbiam Adasia. Decyzja podjęta. Kupione.

Wcześniej nic o tej książce nie słyszałam, a Nasza Księgarnia kojarzyła mi się z dzieciństwa z serią małych książek „Poczytaj mi mamo…”.  Z ciekawości weszłam na stronę internetową księgarni i okazało się, że jest tam kilka pozycji, które bardzo chciałabym nabyć. Ale o tym na koniec.

Wracając do Mrówek. Zacznę od minusów – tekst jest raczej średni. Moim zdaniem mogłoby go nie być. Może zmienię zdanie jak Adaś podrośnie. Natomiast wykonanie, ilustracje no i sam pomysł to strzał w dziesiątkę. Maluchy kochają insekty. Przynajmniej tak mi się wydaje. Adaś po drodze na nasz przyblokowy plac zabaw zatrzymuje się przy każdym napotkanym robalu i pyta „co to?”. Szukamy komarów, żuków, mrówek i innych bezkręgowców. Na stronach Mrówek również.

Dodatkowo dzięki Mrówkom Adaś przestał się bać pająków, lęk nieświadomie przekazaliśmy Adasiowi, bo ani ja, ani C do miłośników pajęczaków nie należymy.

Historyjek do opowiadania w Mrówkach jest mnóstwo. Bazują głównie na zmienności pór roku i dnia i na tym co w mrowisku się dzieje.

To dwa ulubione na tę chwilę fragmenty Adasia.

image (27)

Temat aktualny sezonowy. Poziomki!

image (28)

No i chora dżdżownica. Czasem nawet prawdziwy plasterek dostanie i tran.

Kolejna pozycja z tej serii również została zakupiona bez wcześniejszego planowania. Drugi tom „Opowiem ci mamo… co robią pająki”. A tuż obok Pająków leżała „Chodzi o to, czy wiesz co to zwierzęta” – kupione obie!

Pająki opowiada tym razem nie historię całej populacji pająkowej, bo zwierzaki te do stadnych nie należą. Tym razem opowieść jest o pająku, który opuszcza rodzinę i wyjeżdża. Moim zdaniem nie jest tak dobra jak Mrówki. Ilustracje trochę uboższe. Nie są aż tak szczegółowe. Nie ma tylu niuansów i smaczków. nie jest to ani książka bez słów do opowiadania, ani taka do czytania. Coś pomiędzy. ja osobiście wolę Mrówki.

Książka o zwierzętach zawiera krótkie rymowanki o różnych zwierzakach, przeplatane zgadywankami. Jest to zupełnie inny typ książki. Nie ma tu szczegółów i pobocznych historyjek.

Adasiowi spodobały się najbardziej zagadki. Na rozkładówce jest ilustracja, zazwyczaj czarno-biała, z dużą ilością szczegółów i trzeba wyszukać zwierzaki. Radości mamy mnóstwo szukając kur i królików ukrytych wśród liści i drzew.

image (26)

A teraz słów kilka o wydawnictwie. Okazało się, że seria „Poczytaj mi mamo…” jest nadal dostępna, ale jako duże tomy z bajkami. Są tu również książki Pana Kasdepke, są Fistaszki, , Mikołajek.

No i to co mnie zauroczyło – pięknie wydana seria o Muminkach wydana na 100 rocznicę urodzin autora i to co mnie zaciekawiło – „Mrówkowy blok rysunkowy”.

 

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply
  Paulina Kwiatkowska
  29 czerwca 2014 at 13:23

  Widziałam ostatnio wszystkie chyba na żywo, bardzo ładne !

 • Reply
  Kiti
  29 czerwca 2014 at 13:25

  Mrówki i pająki widziałam i mi się podobają. Z pewnością zakupię dla swojego dziecka.

 • Leave a Reply

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.