Sport

sportowy weekend

Jesienią i zimą najtrudniej o ciekawe pomysły na rodzinne spędzanie wolnego czasu. Z jednej strony kuszą kawiarnie, sale zabaw, muzea i organizowanie weekendowych seansów bajkowych. Z drugiej po całotygodniowym spędzaniu czasu w zamkniętym biurze, kiedy to mogę podziwiać polską jesień wyłącznie przez okno, z przyjemnością podejmuję różne aktywności na dworze. Jedynie czas ich trwania dostosowuję do aktualnie panujących warunków.

trail-liscie

Na przełaj

Oczywiście deszcze, wiatry i mrozy niezbyt sprzyjają wytrwaniu w postanowieniach. Dla mnie motywacją jest udział w cyklu czy dłuższej serii wydarzeń. Właśnie z tego powodu zapisałam naszą rodzinę do udziału w biegach z serii City Trail. Raz w miesiącu organizowany jest bieg w danym mieście. Warszawski City Trail odbywa się w pięknym Lesie Młocińskim. Bieganie tam to sama przyjemność. A dodatkowo z jakiś magicznych względów, pogoda zawsze na moment biegów dopisuje.

Moi chłopcy startują w „najmłodszej” kategorii wiekowej. Nie jest w niej prowadzona klasyfikacja, wszyscy dostają taką samą nagrodę po przekroczeniu mety, a medal otrzymują najwytrwalsi uczestnicy tj. tacy, którzy wezmą udział w przynajmniej czterech biegach z cyklu. Dystans 300 metrów to dość duży wysiłek dla takich maluchów. Potrzebują wsparcia, aby dobiec do końca, każdy z nich innego. Starszemu wystarczyła sama myśl o lizaku na mecie, młodszy potrzebował zwolnić i czasem potrzymać się za rękę mamy.

Sprytna pomoc

To też niemałe wyzwanie dla rodziców. Tak jak napisałam powyżej każdy potrzebuje czegoś innego, zależy to od jego charakteru, upodobań. Dlatego dobranie odpowiedniego rodzaju motywacji nie jest łatwym zadaniem. Jak pomagać, tak żeby nie przeszkadzać i nie wyręczać dziecka, jak spowodować, żeby dzieciom uczestnictwo w zawodach sprawiło przyjemność – to kwestie, jakie muszą rozważyć rodzice. Nie chcę, żeby chłopcom bieganie kojarzyło się z przykrym obowiązkiem, dążę do tego, aby z niecierpliwością czekali na wydarzenia, na którym będą mogli biegać jak szaleni (to cytat z Leonka). Nasza rodzina jest bardzo aktywna sportowo, chłopcy rozumieją, że rodzice chodzą na treningi, żeby móc szybko biegać albo ich podrzucać wysoko do góry. Ja sama po biegu Junior, wzięłam udział w Biegu Głównym na 5km. Moja rodzina tym razem nie dopingowała mnie na trasie, poszli zjeść otrzymane lizaki i odpocząć po ciężkim wysiłku.

Wyścig

Jak na razie strategia jest skuteczna, bo chłopcy dopytują się o termin kolejnego wyścigu, chociaż słowo to początkowo wzbudziło małe zamieszanie. Chłopcom wyścig w pierwszej chwili skojarzył się z samochodami. Trzeba było trochę odkręcać to małe nieporozumienie i tłumaczyć, że będziemy się ścigać, ale na nogach.

trail-start trail-rogrzewka trail-bieg

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.