myślimamy

program szczepień ochronnych

Ostatniego dnia października ogłoszono Program Szczepień Ochronnych na 2015 rok. Kolejny raz praktycznie nic się nie zmieniło. Od prawie trzech lat śledzę kalendarz szczepień. Za każdym razem liczę na większe zmiany. Brak jest refundacji szczepień na pneumokoki, rotawirusy i meningokoki. Nie wprowadza się szczepionek nowej generacji dla wszystkich dzieci.

Ale co dla mnie najważniejsze rodzice nie wiedzą czy szczepić, na co i kiedy, co jest lepsze i bezpieczniejsze, jakie są wady. Rodzice nie wiedzą, że można ustalić indywidualny kalendarz szczepień pod opieką lekarza. Jesteśmy zagubieni w tym szumie informacyjnym.

Ja nie mam wątpliwości co do tego, że szczepić warto. A moje zdanie zdają się potwierdzać co jakiś czas informacje o małych epidemiach w miejscach, gdzie szczepi się mniej. Chociażby ostatnia wiadomość. Ale już na co i kiedy szczepić nie jestem taka pewna. Liczę, że nasz pediatra jest osobą kompetentną i jej opinia jest dla mnie ważna. Chociaż sama też szukam informacji. Głównie w sieci.

Dla mnie najważniejsze jest to, aby podjąć świadomą decyzję. Nie działam pod wpływem impulsu, chociaż słucham intuicji.

Dla mnie istotne jest aby, wiedzieć kiedy nie można szczepić a kiedy można. Z czym złapanie danej choroby się wiąże i jak można zapobiegać zakażeniom. A jeśli decydujemy się na szczepienie to powinniśmy wiedzieć jakie możliwości mamy. Czym się różnią płatne szczepionki od bezpłatnych i jakie są dodatkowe szczepienia, na które się możemy zdecydować.

Tu więcej o szczepieniach szczepienia.info – strona Państwowego Związku Higieny

 

Poniżej  rotawirusy w pigułce:

20140908-rotavirus-06-PL

 

/wpis powstał w ramach akcji Powstrzymaj Rotawirusy

 

You Might Also Like

5 komentarzy

 • Reply
  Kaśka
  19 listopada 2014 at 14:57

  I tu znowu może wyjść temat kotrowersyjny. Są zdania że na rotawirusy nie warto szczepić, ponieważ jest tyle szczepów i naprawdę trudno jest trafić na ten co akurat się zaszczepiło…

  • Reply
   efcia
   20 listopada 2014 at 11:14

   Dlatego właśnie uważam, że każdy powinien dobrze zapoznać się z „za” i „przeciw” i świadomie podjąć decyzję.

  • Reply
   efcia
   20 listopada 2014 at 11:15

   Dlatego właśnie uważam, że trzeba zapoznać się z „za” i „przeciw”, żeby świadomie podjąć decyzję.

 • Reply
  MamaHani
  25 listopada 2014 at 13:10

  a ja zgadzam się z Ewą. i absolutnie zaczynam załować, że ominęlismy szepienie na rota – hania zlapała w tym roku po raz 4.

  • Reply
   efcia
   25 listopada 2014 at 14:38

   Dziękuję Kinga.

  Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.