Rodzina

Powieści kryminalne dla małych

Książki – moja miłość

Zaczynałam od lektur i książek porzucanych mi przez mamę. Z niecierpliwością czekałam na nową książkę z przygodami Ani z z Zielonego Wzgórza, kupowaną na dworcu autobusowym w Łodzi czy na kolejna książkę Małgorzaty Musierowicz. Pochłaniałam dziesiątki książek rocznie. I z każdym kolejnym rokiem w co raz mniejszym zakresie była to tzw. literatura dziewczęca czy kobieca, a w coraz większym stopniu thrillery i kryminały. Lubiłam się bać 🙂 Jedno tylko było pewne – typowa fantastyka czy science fiction, to nigdy nie była moja bajka.

Chłopakom tez zaszczepiamy miłość do książek i oboje co raz większym zainteresowaniem darzą właśnie kryminały. Bo na półkach z literaturą dziecięcą, wśród różnych bajek, legend i wierszyków, kryją się również kryminały. O Wilburze już pisałam, tym razem polski wątek.

Polskie kryminały

Historia polskiego kryminału, tudzież powieści milicyjnej jest długa i bogata. Ale dziś nie o tym. Ostatnio odkryliśmy powieść detektywistyczną polskiej autorki, którą starsi miłośnicy kryminałów mogą znać. Za swoje powieści kryminalne i sensacyjne dla dorosłych otrzymała dwie nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru oraz nagrodę główną, Marta Guzowska, bo to o niej mowa do tej pory pisała kryminały dla starszych. Na prośbę dzieci postanowiła napisać powieść również dla małych czytelników. Według autorki „dla dzieci pisze się o wiele trudniej, bo mają detektor ściemy”. Z tym chyba wszyscy rodzice się zgodzą.

Co więcej ilustracje do „Detektywów z Tajemniczej 5” stworzyła Agata Raczyńska. Prace agaty Raczyńskiej są proste, nie przeszkadzają czytelnikowi, a wręcz pomagają zrozumieć fabułę. Szczególnie tym młodszym słuchaczom, którzy mogą nie wiedzieć, co to kamea a nawet broszka.

Cenię też brak jakiegokolwiek podtekstu, to jest po prostu książka przygodowa, co skutkuje brakiem trudnych pytań. Idealna na wspólne czytanie, nawet przed snem. A nawet jak się jakieś trudne pytanie pojawi, na pewno zostanie, szybciej niż przez nasze dziecko, zadane przez bohaterkę książki – czteroletnią Jagę.

Informacje praktyczne

Książka jest podzielona na dziesięć rozdziałów a na końcu niektórych z nich znajdują się pytania dotyczące dalszego przebiegu wydarzeń. Nie są to pytania o to, co było, ale o to, co będzie, lub co można wywnioskować z przeczytanych fragmentów. Ja się wciągnęłam i bardzo jestem ciekawa zakończenia, podobnie jak moi chłopcy.

*wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem „Nasza Księgarnia”

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.