biblioteka Rodzina

Pomysły dla małych i większych miłośników pociągów

Tak to to, tak to to

W każdym małym i większym męskim sercu mieszka miłość do śrubek, samochodów i maszyn. Z mich obserwacji w szczególności objawią się ona w uwielbieniu do pociągów. Chcesz sprawić przyjemność małemu mężczyźnie, to zabierz go na dworzec kolejowy albo na przejażdżkę.

Motyw pociągu pojawia się w wielu filmach i bajkach. Kolejka elektryczna z zestawem torów, to taki typowy wymarzony prezent dla dziecka, którym koniec końców bawi się tata.

Naszego domu miłość do pociągów nie ominęła. Pociągi z klocków Lego, drewniana kolejka z Ikea, Stacyjkowo, Tomek i Przyjaciele, małe pociągi i duże.

Dworzec kolejowy

Moje dzieci z przyjemnością odprowadzają albo odbierają naszych gości ze stacji, z niecierpliwością wypatrując Pendolino.

To najprostszy pomysł i najbardziej dostępny. Łatwiejszy do realizacji w większym mieście z dużym natężeniem ruchu kolejowego. W mniejszy warto najpierw sprawdzić rozkład jazdy, żeby nie czekać godzinę na pustym dworcu, bo tu nie o zwiedzanie dworca chodzi a obserwację pociągów. Czasem można się pokusić również o kupienie biletów i zabranie rodzinki na krótką lub dłuższą przejażdżkę.

Stacja Muzeum

Zgodnie z opisem ze strony internetowej, siedzibą Stacji jest dawny dworzec Warszawa Główna Osobowa, znajdujący się przy ul. Towarowej 3, w pobliżu Placu Zawiszy, na styku trzech warszawskich dzielnic: Woli, Śródmieścia i Ochoty. Stacja Muzeum gromadzi zabytki techniki kolejowej, takie jak tabor kolejowy, elementy infrastruktury kolejowej, a także pamiątki związane z historią kolejnictwa w Polsce m.in.: mapy kolejowe, modele i makiety kolejowe, sztandary stowarzyszeń pracowników kolejowych z okresu międzywojennego, zegary i zegarki, lampy, telefony i mundury kolejowe, dokumenty, fotografie itp. Stacja prowadzi bogatą działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową. Tyle teorii. Nie jest to nowoczesne muzeum, ale wizyta sprawi przyjemność każdemu dziecku, a latem po zwiedzaniu można udać się na małą albo większą przekąskę na położny niedaleko Nocny Market. Stacja organizuje co jakiś czas specjalne wydarzenia, nie sposób tez nie wspomnieć o wystawie na peronie gdzie stoją prawdziwe pociągi. W grudniu pojawi się na przykład pług.

Opowiem ci, mamo, co robią pociągi, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

To kolejna pozycja z bardzo lubianej i docenianej przez dzieci i rodziców książek. Są to pozycje na tyle interesujące i wytrzymałe, że kolejne pokolenia korzystają z lektur. Każdy znajdzie coś dla siebie, a tym razem pojawiło się coś właśnie dla miłośników kolejnictwa. Naszym przewodnikiem w tym wydani jest lokomotywa Rysio. Jak zawsze w książce jest sporo zagadek i łamigłówek dla starszych i młodszych dzieci. U nas największym zainteresowaniem cieszy się torowy labirynt. Tym razem w książce jest przemycone nieco wiedzy historycznej o rozwoju kolejnictwa, ale nie jest pozycja popularno naukowa a raczej książka obrazkowa, gdzie ilustracją są pretekstem do opowieści i rozmowy. Jak zwykle polecam i już nie mogę się doczekać kolejnej pozycji, tym razem o dinozaurach.

Coś byście dodali do listy aktywności miłośników kolei? Macie swoją ulubioną część serii „Opowiem ci mamo…”?

Zdjęcia pochodzą ze strony Wydawnictwa Nasza Księgarnia

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Contact Support