biblioteka Rodzina

Pomysły dla małych i większych miłośników pociągów

Tak to to, tak to to

W każdym małym i większym męskim sercu mieszka miłość do śrubek, samochodów i maszyn. Z mich obserwacji w szczególności objawią się ona w uwielbieniu do pociągów. Chcesz sprawić przyjemność małemu mężczyźnie, to zabierz go na dworzec kolejowy albo na przejażdżkę.

Motyw pociągu pojawia się w wielu filmach i bajkach. Kolejka elektryczna z zestawem torów, to taki typowy wymarzony prezent dla dziecka, którym koniec końców bawi się tata.

Naszego domu miłość do pociągów nie ominęła. Pociągi z klocków Lego, drewniana kolejka z Ikea, Stacyjkowo, Tomek i Przyjaciele, małe pociągi i duże.

Dworzec kolejowy

Moje dzieci z przyjemnością odprowadzają albo odbierają naszych gości ze stacji, z niecierpliwością wypatrując Pendolino.

To najprostszy pomysł i najbardziej dostępny. Łatwiejszy do realizacji w większym mieście z dużym natężeniem ruchu kolejowego. W mniejszy warto najpierw sprawdzić rozkład jazdy, żeby nie czekać godzinę na pustym dworcu, bo tu nie o zwiedzanie dworca chodzi a obserwację pociągów. Czasem można się pokusić również o kupienie biletów i zabranie rodzinki na krótką lub dłuższą przejażdżkę.

Stacja Muzeum

Zgodnie z opisem ze strony internetowej, siedzibą Stacji jest dawny dworzec Warszawa Główna Osobowa, znajdujący się przy ul. Towarowej 3, w pobliżu Placu Zawiszy, na styku trzech warszawskich dzielnic: Woli, Śródmieścia i Ochoty. Stacja Muzeum gromadzi zabytki techniki kolejowej, takie jak tabor kolejowy, elementy infrastruktury kolejowej, a także pamiątki związane z historią kolejnictwa w Polsce m.in.: mapy kolejowe, modele i makiety kolejowe, sztandary stowarzyszeń pracowników kolejowych z okresu międzywojennego, zegary i zegarki, lampy, telefony i mundury kolejowe, dokumenty, fotografie itp. Stacja prowadzi bogatą działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową. Tyle teorii. Nie jest to nowoczesne muzeum, ale wizyta sprawi przyjemność każdemu dziecku, a latem po zwiedzaniu można udać się na małą albo większą przekąskę na położny niedaleko Nocny Market. Stacja organizuje co jakiś czas specjalne wydarzenia, nie sposób tez nie wspomnieć o wystawie na peronie gdzie stoją prawdziwe pociągi. W grudniu pojawi się na przykład pług.

Opowiem ci, mamo, co robią pociągi, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

To kolejna pozycja z bardzo lubianej i docenianej przez dzieci i rodziców książek. Są to pozycje na tyle interesujące i wytrzymałe, że kolejne pokolenia korzystają z lektur. Każdy znajdzie coś dla siebie, a tym razem pojawiło się coś właśnie dla miłośników kolejnictwa. Naszym przewodnikiem w tym wydani jest lokomotywa Rysio. Jak zawsze w książce jest sporo zagadek i łamigłówek dla starszych i młodszych dzieci. U nas największym zainteresowaniem cieszy się torowy labirynt. Tym razem w książce jest przemycone nieco wiedzy historycznej o rozwoju kolejnictwa, ale nie jest pozycja popularno naukowa a raczej książka obrazkowa, gdzie ilustracją są pretekstem do opowieści i rozmowy. Jak zwykle polecam i już nie mogę się doczekać kolejnej pozycji, tym razem o dinozaurach.

Coś byście dodali do listy aktywności miłośników kolei? Macie swoją ulubioną część serii „Opowiem ci mamo…”?

Zdjęcia pochodzą ze strony Wydawnictwa Nasza Księgarnia

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.