podróże

pomysł na weekend: kraków

Do Krakowa nam zazwyczaj nie po drodze. Niby blisko, ale daleko. Adam zadecydował jednak za nas. On chce zobaczyć jamę smoka. Decyzja zapadła – jedziemy.

gdzie spać?

Oferta noclegowa jest wyjątkowo szeroka, są i hotele i apartamenty, i Stare Miasto i Kazimierz. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ze względu na to, że byliśmy w czwórkę, jak zwykle wybraliśmy mieszkanie. Natomiast samą lokalizację wybraliśmy patrząc na oddalenie od… jamy smoka.

Czy teraz też wybralibyśmy Stare Miasto? Nie jestem pewna. Na śniadania i kolacje chodziliśmy na Kazimierz, ale spacerowaliśmy po okolicach starówki. Trudna decyzja.

gdzie jeść?

Oferta gastronomiczna Krakowa mnie zxaskoczyła. My już mamy kilka swoich ulubionych miejsc. Ceny są trochę „warszawskie”, ale przez weekend można trochę poszaleć. Gdybyśmy zdecydowali się na dłuższy pobyt, pewnie gotowalibyśmy więcej w mieszkaniu.

co zobaczyć?

Jaki jest pierwszy punkt z naszej listy, to chyba oczywiste 🙂

Jama Smoka i Wawel

Chłopcy byli zachwyceni jamą. Wawelem również, ale ze względu na fakt, że była to niedziela, a zwiedzanie było możliwe po 12:30, nie weszliśmy do Katedry. To zostało na następny raz. Leo uważa, że ziejący ogniem smok, to najlepsza atrakcja Krakowa.

Bilet na zwiedzanie jamy smoka dla osoby dorosłej kosztuje 3 zł i jest do kupienia w automacie przed wejściem. Dzieci wchodzą za darmo.

Muzeum Archeologiczne (zwane też muzeum mumii)

To muzeum to dla mnie duże odkrycie. I dla naszych synów też. Szczególnie pierwsza jego część, gdzie znajdują się sarkofagi z mumiami. Sale są zaciemnione, co dodatkowo buduje atmosferę. Kolejne ekspozycje są również interesujące, ale to część dotycząca Egiptu była zachwycająca.

Na wystawach można znaleźć kły mamuta, prehistoryczne kamienie. stare monety… Dodatkowo do zwiedzania są też podziemia, chociaż to raczej wystawa dla starszych (dotyczy więzienia, które się tam znajdowało i tej bardziej mrocznej historii Krakowa).

Uwaga: Wejście w niedzielę na wszystkie wystawy jest darmowe.

Podziemia rynku

Historia tego miejsca jest niesamowita. Zaplanowane na kilka miesięcy badania archeologiczne części krakowskiego Rynku Głównego rozpoczęły się latem 2005 roku, jednak skala i ranga odkryć sprawiły, że prace trwały 5 lat. Obecnie można oglądać Kraków „odkopany”. Muzeum ma wydzieloną część dla dzieci, gdzie można odpocząć i obejrzeć inscenizację opartą na opowiadaniu Wincentego Kadłubka o historii Krakowa i oczywiście smoka.

Warto zrobić rezerwację wcześniej, muzeum cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

spacery

Dużo też spacerowaliśmy po uliczkach Krakowa. Konieczne odwiedźcie plac zabaw znajdujący się przy Plantach. Znajdźcie Lizbonę w Krakowie i miejsca zapomniane a na nowo zaadaptowane.

To tylko kilka naszych pomysłów. Oferta Krakowa jest zachwycająca, nam sporo zostało jeszcze do odkrycia.

You Might Also Like

4 komentarze

 • Reply
  Nadia
  4 lipca 2018 at 13:00

  Uwielbiam kraków <3 to chyba najpiękniejsze miasto w całej Polsce :*

  • Reply
   efcia
   15 września 2018 at 16:59

   Potwierdzam.

 • Reply
  adaa
  28 sierpnia 2018 at 08:21

  no fajnie to zaplanowalas:) czas na mnie teraz

  • Reply
   efcia
   15 września 2018 at 16:58

   Dziękuję!

  Leave a Reply

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.