kuchnia

nasz pomysł na zdrową dietę

image (68)

Kiedyś, dawno temu, przed dziećmi, nie za bardzo dbaliśmy o dietę. Najpierw w ciąży zaczęłam korzystać z dostaw ekologicznych warzyw i owoców. Jak pojawił się Adaś zaczęliśmy czytać składy tego co jemy. Teraz świadomie jemy.

Oto kilka zasad, którymi się kierujemy komponując jadłospis i robiąc zakupy.

1. Jemy sezonowo

Zimą na naszym stole goszczą zupełnie inne produkty niż latem. Teraz to głównie włoszczyzna, brukselka, dynia, jabłka, gruszki. Jeśli mamy ochotę na maliny lub truskawki, to są to mrożonki albo robione przeze mnie dżemy. Latem doprawiamy potrawy szczypiorkiem, pietruszką czy koperkiem, obecnie to raczej rozgrzewające przyprawy. Nie znajdziecie u nas pomidorów zimą. Dużo u nas kasz, płatków i ziaren. A teraz także orzeszków i suszonych owoców.

2. Dużo warzyw i owoców

Zupy, podwieczorki i drugie śniadania to głównie owoce i warzywa. Zazwyczaj zupa to zmiksowane warzywa z dodatkiem oliwy lub oleju oraz ziół. Bardzo rzadko pojawiają się klasyczne zupy na wywarze mięsnym. Drugie śniadania to zazwyczaj suszone owoce i orzechy a na podwieczorek wypijamy zdrowy koktajl.

Dzięki takiemu podejściu, Adaś nie ma problemu z jedzeniem – lubi i brokuły i surówkę z marchewki. Zjada główne posiłki.

3. Używamy jak najmniej przetworzonych produktów i jak najmniej półproduktów

Można kupić gotowy ryż z jabłkami i rodzynkami, albo zrobić samemu. Gotowy ryż to na pewno ułatwienie, ale w składzie podany jest ryż, jabłka, rodzynki. Nie wiemy jakie to rodzynki – siarkowane czy nie, czy były jakieś konserwanty dodane do jabłek itp. Kupując rodzynki czy jabłka oddzielnie otrzymujemy dużo więcej informacji od producenta. Podobnie z innymi produktami.

4. Nie jemy gotowych słodyczy

Wyjątkiem jest dobra gorzka czekolada. Resztę pieczemy, mielimy i gnieciemy we własnym zakresie. Ostatnio naszą kuchnią zawładnęły ciasteczka.

5. Cheat meal

Od czasu do czasu łamiemy zasady.

image (69)

 

 

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply
  Różowa Klara
  25 listopada 2014 at 11:08

  Zasady, które zdecydowanie warto wcielić w życie.

  • Reply
   efcia
   25 listopada 2014 at 14:39

   Koniecznie!

  Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.