Rodzina

mamo, a kiedy my wyginiemy?

Mamo, a kiedy wyginiemy? Kiedy nie będzie ludzi? A jak będę duży, to nie będę z tobą mieszkał? A jak będę duży, to ty będziesz?

Takie proste pytaniasyna, które w różnych formach zadaje mi dość często, zmuszają do zastanowienia się nad odpowiedzią, ale i skłaniają do trochę głębszej analizy. Podobno myślenie o przemijaniu w wieku 30 lat, to jeszcze nie kryzys wieku średniego, a naturalne myśli dla rodziców. Dziecko pyta, a ja odpowiadam. I jednocześnie sama zadaję sobie różne pytania.

O szczęście, o cele, o wartości. Czy warto ryzykować i szukać pracy satysfakcjonującej czy raczej trwać przy takiej, która daje stabilną sytuację materialną? Czy wychowywać dzieci na samodzielne czy raczej wspierać je póki jesteśmy? Czy dbać o siebie czy więcej czasu dawać rodzinie?

Oczywiście na żadne z tych pytań odpowiedź nie jest prosta, bo świat nie jest czarno-biały. I jedyne co mogę napisać, nie myśl tyle –  działaj!

Żyje się bardzo szybko, zapomina o najistotniejszych sprawach, o zdrowiu. Jesteśmy zajęci nowym projektem w pracy, remontem domu. To są sprawy dla nas istotniejsze; potem okazuje się, że nie zdążymy w tym domu zamieszkać, a projektu wygłosić. Należy ustalić priorytety, a nikt nie powinien wątpić, że zdrowie jest najważniejsze — mówi Anna Dereszowska, ambasadorka kampanii „Rzuć cień podejrzenia na jajniki”.  Trzeba o tym jak najwięcej mówić, trzeba jak najczęściej przypominać o badaniach —dodaje Ida Karpińska, prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości, przekonuje, że —regularne badania i troska o zdrowie intymne są kluczowe, jeśli chcemy spokojnie realizować nasze dalsze plany i marzenia.

Nie wiem czy istnieje los, przypadek i czy cokolwiek jest nam pisane z góry. Zdążyłam już trochę doświadczyć i wiem, że nie wszystko mogę zaplanować i skontrolować. Chociaż ciągle próbuję, to nie do końca jestem panią siebie i sytuacji. Dlatego staram się bardziej skupić się na tym, co tu i teraz.

Dlatego pamiętaj, że ze zdrowiem jest jak z bliskimi. Zakładasz, że są i że czekają, że będą zawsze. Kiedy ty znajdziesz czas, to o nich zadbasz.  Nie doceniasz, dopóki ich nie stracisz. A przecież zdrowie samo w sobie jest już połową sukcesu. Jest wartością. Dbajmy, pielęgnujmy regularnie. Zastanów się co jesz, jak żyjesz, ile śpisz? Ćwiczysz? Czym się denerwujesz i czemu tak często? Badasz się? Wiesz jak wyglądają twoje płuca? Kim będziesz i czy będziesz, gdy dorosną twoje dzieci?

 

Każdego roku w Polsce rozpoznaje się około 3500 nowych zachorowań na raka jajnika, a umiera około 2500 kobiet. Można powiedzieć, że statystycznie każdego dnia 9 Polek dowiaduje się, że ma raka jajnika. Nowotwory złośliwe jajnika są na 5 miejscu pod względem częstości zgonów u kobiet.

Umieralność z powodu nowotworów jajnika w Polsce jest średnio 15% wyższa niż przeciętna dla krajów UE. W tym roku dzięki wsparciu Ogólnopolskiej Sieci Laboratoriów ALAB mamy 200 bezpłatnych badań laboratoryjnych. Więcej szczegółów na Kwiat Kobiecości.

unnamed

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply
  Martyna i Paulina Kwiatkowskie
  21 października 2015 at 19:33

  Tak, to racja, badania dobrze by było wykonywać regularnie.

  • Reply
   efcia
   9 listopada 2015 at 09:02

   Planuje się podróże, zakupy i inne miłe rzeczy a na badania zawsze brakuje czasu… i chęci.

  Leave a Reply

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.