Rodzina

mama zapracowana: czas dla rodziny

Powrót do pracy, szczególnie po dłuższym pobycie w domu, nie jest łatwy, ani dla mamy, ani dla dzieci. Za nami prawie dwa miesiące bardzo dużych zmian.

Nowa praca, nowa firma, nowy zakres obowiązków – jestem szczęśliwa, ale bardzo zmęczona, z każdym dniem coraz bardziej realizuję się w pracy. Najtrudniej jednak jest znaleźć czas dla siebie, na swoje potrzeby. Mi najbardziej brakuje regularnych treningów czy biegowych czy crossfitowych. Do tej pory u nas panował sprawiedliwy podział obowiązków i przyjemności domowych, chwilowo podział ten nie istnieje i całość przypadła mi. Wiem, że to sytuacja przejściowa, dlatego staram się wypracować plan minimum, który pozwoli na sprawne funkcjonowanie naszej rodziny.

dzień bez mamy

Różne zbiegi okoliczności czy też wcześniej zaplanowane wydarzenia, tak się ułożyły, że 1 września był egzaminem dla nas wszystkich. Najtrudniejszym chyba dla Najmłodszego. Rozstanie z całą rodziną i pozostanie w domu, ale pod opieką trochę obcej osoby okazało się być dla niego wyjątkowo ciężkie do zaakceptowania. Płacz, histeria, odmówienie jedzenia, to tylko kilka przykładów z pierwszych dni nowego ładu. Dzięki pomocy babci, wprowadzeniu pewnych rytuałów i upływowi czasu, poranne pożegnania przebiegają w coraz mniej nerwowej atmosferze. Pierworodny zaś z przyjemnością zaczął chodzić do przedszkola, chociaż nie zmienia to faktu, że już od poniedziałku czeka na piątek wieczór.

czas dla dzieci

Wieczory i weekendy to dni dla rodziny, oczywiście wplatam w nie obowiązki domowe, bo wiadomo jest słońce, jest weekend – mama włącza pranie. Natomiast mocno ograniczam (lub zupełnie rezygnuję) korzystanie z mediów społecznościowych i telefonu w ogóle. Plusów jest dużo – od faktu, że bateria dłużej trzyma, przez lżejszą torebkę, na wartościowym czasie i budowaniu relacji kończąc. Niedziela to czas na piłkę, sobota to dzień, kiedy chłopcy, a dokładnie Pierworodny decyduje o miejscu, które odwiedzimy – Farma Dyń, Muzeum Kolejnictwa, okoliczny plac zabaw – wybór należy do niego.

A piątek? Piątek wieczór idziemy się wyszaleć, zazwyczaj w to samo sprawdzone miejsce – Inca Play w BlueCity. Jest tam wszystko czego potrzeba: dach, światło – w zimne i ciemne wieczory to elementy konieczne, żeby Najmłodszy się uśmiechnął i bawił z przyjemnością. A poza tym labirynty dla lubiących błądzić i szukać, basen z kulkami dla tych, którzy tęsknią za kąpielami w wodzie, karuzele dla lubiących ekstremalne wrażenia, huśtawki dla maluszków, ścianka wspinaczkowa, kącik muzyczny i wiele innych atrakcji.

nie lubię poniedziałków

Nie chcę pokazywać, że weekend to coś dobrego, a tydzień roboczy coś złego. Staram się pokazywać, że dni od poniedziałku do piątku są zorganizowane w określony sposób, warunkowane jest to przez chodzenie do pracy, do przedszkola, a weekend jest na szaleństwa. Jest po prostu inny. To czas dla nas.

W wieczory nie zawsze jest czas, żeby zrobić coś innego, przygotowujemy się na kolejny dzień, jemy kolację, czasem upieczemy ciasto, pójdziemy na zakupy czy szybki spacer albo dokończymy budowanie z klocków. Ale w tym okresie kiedy jesteśmy we troje, nie ma za dużo miejsca na wieczorne szaleństwa.

A wy macie swoje sposoby na budowanie więzi rodzinnych?

IMG_0016

IMG_0026

IMG_0014

You Might Also Like

4 komentarze

 • Reply
  nieobliczalna.pl
  12 października 2015 at 21:53

  Niedługo wracam po macierzyńskim do pracy i naprawdę nie wiem jak by damy rade z rozstaniem po roku spędzonym w stu procentach razem. I ja i ona będziemy szalenie tęskniły.

  • Reply
   efcia
   19 października 2015 at 08:21

   Nie myśl o tym. Dacie radę. Przez pierwszy miesiąc myślałam codziennie po kilka razy, że to błąd, że za wcześnie, że po co. Teraz wiem, że był to dobry wybór. Trzymam kciuki. Jeśli będziesz potrzebować wsparcia, odezwij się.

 • Reply
  Martyna i Paulina Kwiatkowskie
  18 października 2015 at 13:16

  Pewnie to trudny czas dla Was wszystkich. Budowanie więzi rodzinnych – poprzez spędzanie wspólnie czasu.

  • Reply
   efcia
   19 października 2015 at 08:19

   Trudny, ale z każdym dniem jest łatwiej.

  Leave a Reply

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.