Sport

Koniec z wymówkami. Nie mam na to czasu.

Jak ty to wszystko organizujesz? Kiedy ty znajdujesz czas?  Jak często ćwiczysz? To chyba najczęściej zadawane mi pytania. Wszystko to kwestia organizacji i wbrew pozorom trudniej mi było się zmotywować i zorganizować kiedy byłam na urlopie macierzyńskim. Obecnie pracuję na cały etat, jestem mamą i żoną (i nikt nie narzeka) a do tego ćwiczę 3-5 razy w tygodniu. Da się! Mam swoje sposoby, ale ewoluują one wraz ze zmianami w naszym rodzinnym życiu. 

Kiedy ćwiczyć?

Przez większość czasu na treningi chodziłam przed pracą. To kwestia przyzwyczajenia. Nastawiasz budzik i nie zastanawiasz się czy pada deszcz, czy ci się chce i jaki będzie trening. Po prostu robisz swoje, śniadanie, ubranie i dajesz. To było dla mnie bardzo komfortowe rozwiązanie, a do tego powodowało w moim odczuciu, że nie „traciłam” czasu z rodziną, bo oni wstawali jak ja już byłam w połowie treningu. Ze względu na tak zwane czynniki zewnętrzne przeorganizowałam swój dzień i teraz trenuję wieczorami. Mój mąż kąpie i usypia chłopaków, a ja w tym czasie ćwiczę. Okazało się, że w ten sposób zyskaliśmy czas, bo wspólnie jemy śniadania, a przez to, że nie muszę wstawać po 5, to mogę iść spać trochę później, mamy zatem wieczorem ekstra pół godziny (w porywach do godziny) więcej na serial czy rozmowę. Podsumowując – zawsze da się wygospodarować tę godzinę na trening. Obojętnie czy chcesz iść pobiegać, wybrać się na zorganizowany trening czy siłownię. Godziny otwarcia klubów są dostosowane zarówno do tych, którzy swój dzień chcą rozpocząć o 6, jak do tych którzy wolą się zmęczyć po 20.

Jak się zorganizować?

Jak już wybierzesz porę treningów, przygotuj się. Jeśli są to godziny poranne, to spakuj się wieczorem (i ubrania na trening i do pracy), jeśli ćwiczysz po pracy weź spakowaną torbę i jedzenie (banana, bakalie czy przedtreningówkę) ze sobą (lub zostaw w bagażniku). Ja zawsze tak robię i dzięki temu nic mnie nie zaskoczy. Jeśli wpadnie pilny projekt, nieplanowane nadgodziny czy wyląduję na dywaniku w przedszkolu, wiem że mogę z biegu iść ćwiczyć.

Ustal priorytety

Oczywiście, że nie da się zrobić wszystkiego co byśmy chcieli w 24h, a nawet przez cały tydzień, miesiąc czy rok. Zawsze są rzeczy, z których trzeba zrezygnować lub je ograniczyć. U nas padło na telewizję, praktycznie jej nie oglądamy. Czasem korzystamy z nagrywarki, jeśli wyjątkowo nam na czymś zależy (walki UFC), ale najczęściej oglądamy seriale na Netflixie. Można je zastopować w dowolnym momencie i wrócić w łatwy sposób do ostatnio obejrzanej minuty. Przesunęliśmy granicę między czystością a nieporządkiem. Jednak wspólny czas czy właśnie trening jest dla nas ważniejszy niż kurz na szafce (a raczej jego brak). Trzeba zrezygnować z rzeczy, które zajmują dużo czasu a przynoszą mało korzyści. Znajdź swój pochłaniacz czasu i postaraj się go wyeliminować.

Zaplanuj

Oprócz tego w jakich porach chcesz ćwiczyć, trzeba zaplanować też co i kiedy będziesz robić. Ja planuję przybliżone zadania na dwa tygodnie do przodu i na bieżąco modyfikuję swoje plany. Poniedziałek, wtorek, czwartek to zazwyczaj CrossFit, a środa i sobota bieganie. Oczywiście nie zawsze te moje plany da się zrealizować w całości. Życie. Ale dzięki temu, że mam ułożony harmonogram łatwiej jest mi kontrolować co i kiedy mogę zrobić. Nie zastanawiam się iść biegać czy dźwigać, wiem dokładnie co na dziś zaplanowałam. Pomaga mi to też osiągać sportowe cele.

Dla mnie weekendy to czas dla rodziny i nie licząc sobotniego porannego biegania, żeby wpaść w mój grafik to trening musi być wyjątkowy. Jak ten, z którego zdjęcia obrazują dzisiejszy wpis. Zawody na pożegnanie miejsca, w którym to wszystko się zaczęło.

fot by mój mąż i @michalwojcieszekphotography

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.