biblioteka

Powrót do dzeciństwa

Ja jestem ukrytą opcją „vintage”. Niby lubię nowinki techniczne, kosmetyczne czy samochodowe a na ścianie w domu wisi projektor, ale mimo wszystko każda z tych rzeczy w moim wydaniu ma nutkę retro.

Często mam ochotę wrócić do bajek czy książek z mojego dzieciństwa. Trochę z sentymentu, bo wydaje mi się, że część z nich już zupełnie nie przystaje do naszych czasów i emocjonalności czy rozwoju współczesnych dzieci. Moi synowie są stanowczo bardziej emocjonalni niż ja byłam w ich wieku. Po klasycznych baśniach chyba by śniły im się koszmary.

Natomiast Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” co pewien czas wraca do klasyków i wydaje je w zupełnie nowej lub trochę odnowionej szacie graficznej. Były już kwadratowe książki, które wypełniały mój regał z pokoju czyli seria „Opowiem ci mamo…”, wiersze Brzechwy czy opowieści o Misiu Uszatku.  A ostatnio trafiliśmy na „Cudaczka-Wyśmiewaczka” Julii Duszyńskiej z ilustracjami Artura Gulewicza.

Ja z przyjemnością wróciłam do tej lektury.

Cudaczek-Wyśmiewaczek licho malusie i cieniutkie jak igła, mieszkał w domku, co to nie był ani duży, ani mały, tylko w sam raz. Nie jadł i nie pił, tylko śmiechem żył. Śmiał się i śmiał do rozpuku, a brzuszek pęczniał mu i pęczniał, aż napęczniał jak ziarnko grochu. Wtedy Cudaczek był syty i zadowolony.”

Miałam obawy natomiast jak na lekturę zareagują chłopcy. W książce pojawiają się we fragmentach zwroty raczej już nieużywane. Stąd cała lista pytań. Co to jest „licho”, „palto” czy „tłumoczek”. Sześcio- i czterolatki widać nie spotykają takich słów na co dzień. Natomiast sama historia ich bardzo wciągnęła. Codziennie czytamy trzy, cztery rozdziały, śledząc historie Cudaczka.

[uwaga spojler]

Ostatnie kilka rozdziałów czytała babcia, a ja usłyszałam opowiedziane słowami mojego syna zakończenie. „Mamo i wszyscy wiedzieli, że on jest i stał się Cudaczkiem… no…Śmiejaczkiem”.

A wy jakie macie ulubione książki z dzieciństwa?

Czytamy razem z Wydawnictwem Nasza Księgarnia

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.