biblioteka Rodzina

co robić w długie jesienne wieczory?

olej kokosowy przybiera nagle stałą formę

pewnego dnia zupełnie z zaskoczenia ulice stają się czarno-białe, znikają zwiewne sukienki, pojawiają się białe koszule

nagle korzystam z lampki w rowerze podczas wieczornych powrotów z treningów

kieszenie dziecięcych kurtek wypełniają się kasztanami

Kolejny tydzień czuć już jesień, pewnie jest to trochę subiektywne odczucie związane z powrotem z ciepłych wakacji. Jednak kolejna pora roku zbliża się i jest to fakt niepodważalny.

Powoli koniec z kolacjami na balkonie, wyciągam ciepły koc spod kanapy i szykuję się na kolejny sezon.

Lubię trenować jesienią, bieganie sprawia mi wtedy autentyczną przyjemność, nie czerpię jednak przyjemności ze spacerów w szare i wilgotne dni i nie zawsze mam pomysł na długie jesienne wieczory z dziećmi w domu. Na samotne oczywiście pomysłów mi nie brakuje. Jedyne czego nie ma to właśnie tych samotnych wieczorów.

robimy porządki

Wiem, dzieci nie zawsze są chętne do takich akcji, jednak układanie zabawek ma wiele nieoczywistych zalet. Moim celem jest porządek, ale chłopcy mogą sobie przypomnieć o tych zabawkach i książkach znajdujących się na dnie szafy czy szuflady. Radość jest jakby dostali coś zupełnie nowego albo odkryli drogocenny skarb. Mamo, mamo, tyle go szukałem! Właśnie tego potrzebuję!

Oczywiście na koniec to właśnie ty zostaniesz z tą górą wysypanych zabawek i książek, jednak będziesz mogła w spokoju pozbyć się wszystkich niepotrzebnych już rzeczy bez słuchania, że to się przyda, że tata naprawi, że można skleić, albo że jak będzie duży to da tę książkę swoim dzieciom….

gramy

Wiosną i latem staramy się jak najwięcej czasu spędzić na dworze, a zabawy jakie dominują to piłka, badminton czy jazda na rowerze. Oczywiście jesienią z tego nie rezygnujemy, jednak dni są coraz krótsze więc na wieczory trzeba zaplanować coś innego. Wyciągamy odkryte w punkcie powyższym planszówki. Mamy sporą szufladę gier, jedne sprawdzają się lepiej, inne gorzej, zawsze jednak jest sporo śmiechu. Jest okazja do zabawy całą rodziną. No i do kłótni też.

kreujemy

Na wierzch wyjmujemy plasteliny, farby, kredki. Jesień to czas zabaw kreatywnych. Tworzymy ludziki z kasztanów i żołędzi, chłopcy są coraz więksi więc robimy różne eksperymenty począwszy od robienia cieczy newtonowskiej skończywszy na… chyba nie ma ograniczeń. Jest sporo sprzątania, ale też niemało zabawy. A czasem też sporo zabawy i nieco sprzątania. Wieczorami układamy konstrukcje z odkopanych w szafach klocków. Robimy bazy pod stołem i wyścigi samochodowe po domu.

czytamy

Wchodzimy szybciej pod kołdrę, przytulamy się i wspólnie czytamy. Ostatnio są to już dłuższe pozycje, takie gdzie czytam chłopakom 2-3 rozdziały książki. Nie jest łatwo znaleźć takie opowiadania, które zainteresują zarówno 3,5 i jak i 5,5 latka.

Naszym pierwszym odkryciem jest cykl „Biuro detektywistyczne Lessego i Mai”. Zaczęliśmy czytać od pierwszej książki z cyklu i muszę przyznać, że przepadliśmy. Wszyscy. Jestem miłośniczką kryminałów i thrillerów i również wciągnęłam się w rozwiązanie zagadki zaginionych diamentów. Miałam ochotę ukradkiem sama doczytać zakończenie. Pierworodny powiedział, że to jego ulubiona książka. Przy okazji można się sporo nauczyć, co to jest „motyw” oraz jakie wyposażenie mają detektywi. Stanowczo to moje odkrycie i kolejne pozycje z serii stopniowo pojawią się w naszej biblioteczce.

Kolejną nową lekturą związaną tym razem z rozpoczynającym się rokiem szkolnym jest „Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie”. Moi chłopcy są jeszcze w przedszkolu, ale Pierworodny nie może się już doczekać przyszłego roku i czekającej go pierwszej klasy. Z wypiekami na twarzy słucha o szkolnych przygodach. Chociaż jak to w skandynawskich książkach opisane są wszystkie możliwe przypadki szkolnych przygód- bójki czy problemy z sercem wychowawczyni. Trzeba być gotowym na niewygodne pytania dotyczące opisanych tam historii. Nie dla wrażliwców.

Dziękuję wydawnictwu Zakamarki, za książki na jesienne wieczory. Możecie je kupić TU.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.