podróże

10 rzeczy, które zaskoczyły mnie w Budapeszcie

Węgry nie były na mojej liście kierunków do odwiedzenia. Ostatni raz byliśmy tam zanim jeszcze byliśmy małżeństwem a ani Polska ani Węgry nie były w Unii Europejskiej. Pamiętam długie kolejki na przejściach granicznych, słońce, tłumy na basenach i langosze, które pierwszy raz tam wtedy spróbowałam. To były pierwsze lata naszego związku, pamiętam więc też dużo miłości.

Po długich naradach, analizowaniu map i cen biletów, potencjalnych noclegów wybór padł na Węgry, drugą lokalizacją były Włochy, chyba zostaną na kolejny rok, chociaż po tych węgierskich wakacjach mam ochotę pojechać tam kolejny raz. Decyzja zapadła trochę spontanicznie, trochę z braku czasu. Zadecydował sentyment. Początkowo mieliśmy odwiedzić więcej miejsc, ale ponieważ zwlekaliśmy trochę z zaplanowaniem wyjazdu, nie za dużo możliwości noclegowych nam zostało, więc decyzja zapadła – odwiedzamy Budapeszt i drugą miejscowość typowo basenową. O tym jak to wszystko zorganizować będzie później, dziś na zachętę 10 rzeczy, które mnie tam zaskoczyły.

1 place zabaw co 500m

Budapeszt to piękne i rozległe miasto, zwiedzanie bardzo nam ułatwiły wszechobecne place zabaw. Nie są to maleńkie placyki, chociaż takie ukryte pomiędzy kamienicami również się zdarzają. Dominują jednak wielkie przemyślane tereny, pełne cienia, ławeczek i ciekawych instalacji dla dzieciaków.

2 do tego woda

O tym, że na Węgrzech jest mnóstwo źródeł termalnych wie każdy. Chłopaków zachwyciły kraniki z wodą do picia i mgiełki, a w szczególności fontanny przed Parlamentem w formie mgiełki. Szaleństwo. Kurtyna (wodna :)).

3 pięć dni to za mało

Założyłam, że w pięć dni zwiedzimy wszystko to, co chciałam. Nie udało się, bo dzieci odkryły baseny. Dzień bez basenów, dniem straconym. Zostało nam mnóstwo miejsc do odwiedzenia, nawet takich mustsee. Zawsze wszystko planuję wcześniej, wypisuję miejsca, które chcę odwiedzić, gdzie warto zjeść czy popływać. Mam mnóstwo notatek, tabelek, mapek. Na prośbę mojej rodziny nieco zwolniłam i od kilku wyjazdów zwiedzamy w wolniejszym rytmie.Tym razem w dużo wolniejszym. Oczywiście nadal mam sporo wydruków, zestawień i przewodników. Ale da się w mój plan wcisnąć obiad na ławce, drugie śniadanie w parku, langosza na trawce czy 15 minut na spotkanych placach zabaw. Stolica Węgier to miasto, które z pewnością odwiedzimy raz jeszcze cała rodziną.

4 oni też mają nocny market

Street Food Karavan to miejsce trzeba odwiedzić. Oczywiście dostaniemy tam jedzenie typowo uliczne, z food trucków. Na żadnej z tam dostępnych tam rzeczy się nie zawiedliśmy. Zaraz obok jest a także Bors Bistro. Kultowe miejsce. Kanapki wymiatają.

5 żadna góra nie jest nam straszna

Zarówno na Górę Gellerta jak i na stare miasto weszliśmy na własnych nogach bez wsparcia wagoników, meleksów czy tuktuków. Cała czwórką. Podróż na Górę Gellerta, kolejny raz ułatwiły place zabaw. A także różnorodne zabawy, wyścig, która para szybciej dobiegnie do danego punktu czy szukanie wolnej ławki na „przekąskę”.

6 jak pada to na całego

Jak już zacznie padać to na całego. Temperatura z 36 spada na 20. Z rynien płyną potoki wody. Lepiej mieć z góry pomysł na taki dzień. Chociaż ucieczka ze Street Karavan do domu w ulewę też ma swoje uroki. Potwierdzone info.

7 jak słońce to na całego

W ciągu tych sześciu dób zdarzył nam się jeden deszczowy dzień. W pozostałe było powyżej 33 stopni. Miasto pełne jest jednak zieleni i cienia. Władze Budapesztu przywiązują do tego dużą wagę. Są też sezonowe parki z ławkami. Mgiełki chłodzące i inne uprzyjemniające miejski upał udogodnienia.

8 możesz nie mówić ani słowa po węgiersku a dogadasz się

Poważnie. Węgrzy bardzo starali się nam pomóc i w sklepie i w restauracjach i na parkingu czy basenach. Z Włoch Północnych przywiozłam odmienne doświadczenia.

9 arbuzy smakują jak nigdzie indziej

10 a borówki amerykańskie są z Polski

Wszędzie.

Jedziecie?

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.